Wszystkie osoby przykładające dużą wagę do estetyki urządzanych wnętrz starają się wyszukiwać do nich sprzęty, które będą dobrze się prezentowały, a przy tym zapewnią potrzebną funkcjonalność. Do stworzenia aranżacji, która okaże się efektowna, a zarazem oryginalna nie nadają się jednak zwykle wyroby produkowane obecnie masowo, ponieważ zarówno ich jakość, jak i wygląd pozostawiają wiele do życzenia. Wśród miłośników dobrego designu wielkim zainteresowaniem cieszą się więc klasyczne meble z okresu PRL-u. Przekonajmy się, czym się one charakteryzują i sprawdźmy, jakie są ich główne zalety.

Czym wyróżniają się meble z czasów PRL?

Meble produkowane w czasach PRL-u są dziś cenione i chętnie poddawane renowacji, a następnie wykorzystywane jako niezwykle efektowne elementy aranżacji wnętrza. Największe zainteresowanie budzą wyroby powstające w latach 50., 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Najczęściej wybieranymi obecnie egzemplarzami są wytworzone w tym czasie komody, niektóre regały czy biblioteczki, a także stoliki oraz stoły. Powodzenie mają też krzesła drewniane i tapicerowane, fotele i kanapy.

Jakie są mocne strony mebli z okresu PRL-u?

Największym atutem mebli z czasów PRL-u jest ich bardzo efektowne wzornictwo, które zachwyca wysmakowaną, lecz jednocześnie bardzo prostą formą doskonale pasującą do nowoczesnych wnętrz. Poza świetnymi projektami ważna będzie niezwykła solidność wynikająca zarówno z przemyślanej konstrukcji, jak i z dobrej jakości użytych, w większości naturalnych materiałów – litego drewna czy sklejki. Trzeba też pamiętać o łączącej się z tym wysokiej trwałości. Meble tego rodzaju wyróżniają się swoją dużą funkcjonalnością oraz stosunkowo niewielkimi rozmiarami, co ułatwia wykorzystanie ich w ciasnych wnętrzach. Warto też pamiętać, że meble takie będą dobrą lokatą kapitału, ponieważ ich ceny ciągle rosną.