Renowacja starych mebli to tak naprawdę nic innego, jak ofiarowanie im drugiego życia. Ktoś może zastanawiać się jednak po co meble odnawiać, skoro można kupić nowe i do tego bardziej nowoczesne. Powodów jest wiele, jednak warto także wiedzieć, co najczęściej trzeba poddać renowacji i jak ona w ogóle przebiega. Dziś postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania! 

Renowacja starych mebli, czyli co naprawiamy?

Sama renowacja mebli, które teoretycznie najlepsze chwile mają już za sobą, to proces dość żmudny, pracochłonny i wymagający specjalistycznej wiedzy. W końcu mebel meblowi nierówny i praktycznie do każdej sztuki meblowej trzeba zastosować tak zwane podejście indywidualne. Inaczej mówiąc, każdy przypadek jest inny i wymaga zastosowania innych środków, narzędzi i produktów. Jednak jakie elementy mebli najczęściej się odnawia?

Bez wątpienia jednym z takich elementów są obicia meblowe, czyli tak zwana tapicerka. Stare meble są często po prostu mocno zużyte, co wynika z ich długotrwałego używania. Właśnie dlatego tapicerka wymaga szczególnej pielęgnacji i włożenia w nią odpowiedniej ilości serca. Jednak takie podejście powoduje, że mebel odpłaca nam się nie tylko pięknym wyglądem, ale i trwałością często większą niż ta oryginalna.

Kolejny element, który często podlega renowacji to lakiery i farby, które nadawały kolor nowym meblom. Usunięcie starej powłoki lakierniczej, która została mocno naruszona, to nie jest łatwa sprawa. Chcemy bowiem usunąć sam lakier, a przy tym nie uszkodzić głównej, drewnianej struktury mebla. Właśnie dlatego odnawiając meble, sięga się po nowoczesne techniki i środki, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniego efektu.

Oczywiście to jedynie dwa elementy związane z odnową starych mebli. Jest ich zdecydowanie więcej i właśnie dlatego wspomnieliśmy, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Czy warto odnawiać stare meble?

Zdecydowanie TAK! Stare meble mają duszę i ukazują klimat swoich czasów. Do tego bardzo często były wykonywane naprawdę porządnie, z zastosowaniem prawdziwego, litego drewna i dbałością o odpowiedni rozwiązania techniczne. Dzisiaj czasem na próżno szuka się takich rzeczy w nowych meblach. Masowa produkcja powoduje, że meble są gorszej jakości i powstają z dużo słabszych materiałów. Chociażby właśnie z tego powodu warto sięgnąć po meble mające swoje lata, ale dzięki renowacji nadal posiadające cechy, których oczekiwalibyśmy od mebli. Przy tym wszystkim ich styl i klimat, bywa niepowtarzalny i niemożliwy do uzyskania w nowych produktach!