Lata 70. cechowały opływowe kształty brył, zaokrąglone kanty stołów, czy też fotele na drewnianych nogach, i charakterystycznych kolorach na ścianach.  Wystrój wnętrz z lat 70. wraca po latach do łask. O czym trzepa pamiętać chcąc urządzić wnętrza w stylu à la PRL ?

Dziś meble z epoki są drogie, gdyż materiały, których zostały wykonane, nie są zbyt dobrej jakości, prawdziwych oryginalnych elementów wnętrza jest mało.

Jakie meble i kolory popularne były w latach 70.?

Meble z PRL kochają wyraziste barwy. Intensywne pomarańcze, żółcie, fiolety czy zielenie to kolory, które gościły w niemal każdym domu we wspomnianym okresie. Nie było mieszkania, które w pogoni za najnowszymi trendami aranżacyjnymi  oddziaływali na odbiorców różnymi kontrastami. Tapetowe papierowe, kolorowe zasłony  zwykle były na wyciągnięcie ręki. Pomieszczenia w tym stylu są przeciwieństwem skandynawskiego minimalizmu. Warto zastosować w takich lokalach fotele na cienkich nóżkach, niskie stoły, ciepłe dywany i wzorzyste tapety nierzadko wskazywane są prowokacje aranżacyjne: meble w kolorach ciemnego brązu, bufetów, szafek, foteli i sof z kolorową tapicerką, drewnianymi podłokietnikami. Znakiem rozpoznawczym są też stoliki kawowe, tzw. jamniki.

Wnętrze z PRL – o czym trzeba pamiętać?

Wnętrza PRL muszą być kolorowe i jednocześnie dopasowane pod względem dodatków w postaci klimka, makatki na blacie, wzorzystych, kolorowych dywanach i zasłonach, nierzadko w kolorach żółty, czerwony, pomarańczowy pełne geometrii, kwiecistych wzorów. Choć wiele dodatków z tamtego okresu miały prosty wzór i były po prostu funkcjonalne, to w połączeniu z kolorowymi elementami wystroju na ścianach, dywanach stanowiły całkiem przyjemne dla oka połączenie. Dużą wagę przywiązywano do kwiatów. W tamtych czasach królowały w domach tacy doniczkowi przyjaciele jak: pieniążek – czyli pilea peperomioides, paprotka, starzec Rowleya czy filodendron pnący.