Wzornictwo z PRL

Projekty, które w latach 50. i 60. często kończyły żywot jako prototypy lub jedynie krótkie serie dziś są ikonami polskiego wzornictwa. Dopiero obecnie w dobie mody na vintage doceniamy design z PRL, wartość tego wzornictwa oraz z nostalgią rozpoznajemy znane nam z dzieciństwa stoliki, krzesła, fotele czy ceramikę i szkło.

Polski przemysł długo dojrzewał do decyzji aby sięgnąć do starych magazynów i wzorcowni. Można to tłumaczyć zarówno wysokimi kosztami wprowadzenia na rynek wzoru sprzed lat jak również brakiem zainteresowania ze strony odbiorców, mimo że polskie wzornictwo w niczym nie ustępuje temu, które powstało za żelazną kurtyną.

Modny design z PRL

Dzisiaj już polski design z PRL z lat 50. i 60. na dobre wkradł się do trendów wnętrzarskich. To co przypomina epokę PRL jeszcze kilka lat temu wyrzucane było z mieszkań naszych rodziców, obecnie jest natchnieniem dla projektantów i urzeka młode pokolenie.

Dla wielu młodych architektów wnętrz lata 50.,60. i 70. to zdecydowanie najbardziej inspirujący okres. Piotr Kuchciński za kolekcję mebli Clapp dla marki Noti został uhonorowany nagrodą Red Dot Award 2014. Stylistyka kolekcji wzorowana jest na kultowym fotelu 366 Józefa Chierowskiego z 1962 roku. To kwintesencja ergonomii i minimalizmu.

Kolekcja mebli Fin i Neon stworzona przez Tomasza Augustyniaka dla firmy Marbet Style również inspirowana jest polskim wzornictwem lat 50. i 60. Jego fotele, kanapy i stoliki to lekkie, proste bryły ze zwężonymi ku dołowi, charakterystycznie rozstawionymi drewnianymi nóżkami. Całość odrobinę unowocześniona wygląda jak żywcem wyjęta ze starego filmu.

Trend na wszystko co vintage na dobre rozgościł się w świadomości dekoratorów wnętrz i trafił do naszych mieszkań. Łączymy nowe ze starym lub wstawiamy autentyczne unikaty.

W poszukiwaniu mebli o wyjątkowych, ponadczasowych kształtach i formach nie musimy sięgać do francuskiego czy skandynawskiego dziedzictwa ani też cofać się o kilkaset lat. Zapotrzebowanie na dobry design z powodzeniem zaspokaja estetyka poprzedniej epoki. 

Ponad czasowy design z PRL

Choć wielu z nas powojenny polski design kojarzy się z szarością, ciężkością zabudowy, brakiem dobrego gustu i finezji oraz zamknięciem na wszelkie trendy panujące za żelazną kurtyną, to jednak w okresie tym (epoce PRL) polskie wzornictwo przeżyło największy w historii rozkwit.

Lata 50.,60. i 70. obfitowały w wizjonerskie projekty a ich twórcy mieli ambicje aby podbijać zagraniczne rynki. Połowa XX w. to na całym świecie czas wielkich przemian społecznych i rozwoju nowych technologii. Przemiany dotyczyły również takiej dziedziny życia jak wzornictwo.

Po raz pierwszy wyraźnie oddzielony został zawód projektanta od działalności artysty. Zaczęto używać nowych materiałów i na skalę przemysłową wprowadzać nowatorskie metody tworzenia.
To również czas odwilży politycznej i dzięki temu punkt zwrotny w historii polskiego wzornictwa. 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

W 1950r powstał Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który zrywał z ideami i trendami jedynie słusznego realizmu socjalistycznego i zajmował się odkrywaniem cech nowoczesnego designu, propagował paradygmat nowoczesności. Brak dostępu do dobrych materiałów i nowoczesnych technologii zmuszał Polaków do jeszcze większej kreatywności. Sięgano często po sklejkę i tworzywa sztuczne. Modne były meble o prostych formach wykańczane w wysokim połysku. Fotele i kanapy charakteryzowały zwężające się ku dołowi drewniane nóżki. Blaty tworzono najczęściej ze szkła lub sztucznych laminatów.

Furorę robiły takie meble jak rozkładana wersalka czy kultowa już dziś meblościanka. Projekty znajdowały zastosowanie nie tylko we wnętrzach prywatnych mieszkań ale również bardzo często w kawiarniach i restauracjach.

Proces tworzenia wielu projektów naprawdę ponadczasowych, nowatorskich i odkrywczych ze względu na ograniczenia systemowe i gospodarczą stagnację często kończył się na szkicach i prototypach.

Dziś jednak część tych genialnych projektów dzięki współczesnym projektantom, kolekcjonerom, pasjonatom i znawcom tematu po kilkudziesięciu latach może ponownie lub po raz pierwszy trafić do sprzedaży a my mamy szansę cieszyć się nimi w naszych domach.

Ponadczasowe design z PRL i modne meble z lat 50, 60, 70-tych znajdziesz w ofercie Sklepu Meblostan. 

Fotografia: www.nac.org.pl