Wyjątkowe projekty foteli, które dziś cieszą się coraz większym zainteresowaniem, powstawały w PRL-u. Historia mebli z tego okresu wciąż kryje wiele tajemnic, ale miłośnicy designu odkrywają przed nami kolejne zapomniane fakty i nazwiska.  Na znane projekty możemy dziś trafić nie tylko na grupach sprzedażowych ze starociami i podczas wyprzedaży garażowych. Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie fotelami z tego okresu? Dlaczego współczesne marki decydują się na wznowienie produkcji foteli z okresu PRL-u w odświeżonej formie? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Jakie są najpopularniejsze modele foteli z PRL-u?

Wielu współczesnych producentów, doceniając historyczne perełki, tworzy fotele stylizowane oryginalnymi wzorami. Dzięki temu możemy się cieszyć nowymi odsłonami kultowych mebli, łączących ponadczasowy design ze współczesnymi materiałami. Warto wspomnieć, że polskie meble z lat 50., 60. i 70. bardzo długo cieszyły się uznaniem wśród najznakomitszych dekoratorów wnętrz. Dzisiaj na rynku możemy znaleźć fotel Chierowskiego, który był jednym z najpopularniejszych mebli czy też model Lisek, który ze względu na swoją wytrzymałość i ponadczasowość jest kwintesencją stylu. Zastosowane toczone nogi zapewniały wysoki poziom stabilności, a zwężane podłokietniki stanowiły doskonałe dopełnienie całej konstrukcji. Niezwykle komfortowy fotel muszelka jest popularny do dnia dzisiejszego. Można go znaleźć w salonach, sypialniach, garderobach, a także w kawiarniach. Jego miękkie i głębokie siedzisko to wygoda, której nie doświadczymy na żadnym innym fotelu. Natomiast Zajączek to kompaktowe siedzisko dla fanów turystyki, wyróżniający się długimi, wystającymi podłokietnikami przypominającymi zajęcze uszy. Ze względu na niewielkie rozmiary, często był wykorzystywany przez osoby podróżujące. Także uszak przeżywa swój renesans, gdyż wielu producentów mebli decyduje się na jego produkcję w oryginalnej stylistyce.

Do jakich wnętrz pasują fotele w stylu PRL?

W dzisiejszych czasach zarówno producenci, jak i obecne trendy lansują powrót do klasycznych form produkcji. Kultowe modele powróciły więc w odświeżonej formie, dzięki czemu doskonale wpisują się zarówno w klasyczne, skandynawskie, jak i nowoczesne wnętrza. Dlaczego? Bo już od początku istnienia cechowała ja ponadczasowa stylistyka oraz wytrzymałość. Fotele w stylu PRL pasują właściwie do większości wnętrz. Nowoczesny styl idealnie dopełniany jest przez fotele uszaki, natomiast te klasyczne pięknie komponują się z fotelami typu Lisek lub Zajączek. Modele obrotowe doskonale wpisują się we współczesne aranżacje kuchenne. Możesz je postawić bezpośrednio przy blacie, który przypomina bar. Fotele z czasów PRL-u zawsze będą stanowić idealne dopełnienie każdej domowej aranżacji, niezależnie od wybranej stylistyki.