Czasy PRL-u są odległą przeszłością, o której zaczynamy myśleć ciepło. Młode pokolenia, które nie miały okazji doświadczyć różnego typu niedogodności związanych z życiem w tamtym okresie, postrzega je jako atrakcyjne ku ogólnemu zaskoczeniu starszych ludzi pamiętających te ciemniejsze strony PRL-u. Dziś modne są meble z PRL-u, które wnoszą do naszych wnętrz oryginalną atmosferę i sprawiają, że pomieszczenia stają się interesujące.

Jakie były mieszkania w PRL-u?

Wnętrza mieszkań w PRL-u były przede wszystkim bardzo do siebie podobne. Ograniczony dostęp do mebli i dodatków sprawiały, że wszyscy ludzie mieli takie same meblościanki, tapczany czy stoliki. Meble, które powstawały w tamtych czasach, musiały być niedrogie i funkcjonalne. Mieszkania były zazwyczaj małe, dlatego meble nie mogły zajmować zbyt dużo miejsca. Idealne meble łączyły w sobie wiele różnych zastosowań, dzięki czemu posiadając ich ograniczoną liczbę, ludzie mogli i tak wygodnie funkcjonować.

Typowe meble z PRL-u

Meblościanka 
Ten rodzaj mebla jest wyjątkowo wielofunkcyjny. Jak sama nazwa wskazuje, jest meblem, który przypomina ścianę. Dzięki takiej budowie idealnie wkomponowywał się w niewielkie polskie mieszkania z tamtego czasu. Było w niej wiele półek, zamykanych szafek, szuflad, a nawet szklane witryny służące do eksponowania rodowej zastawy czy porcelanowych figurek. Spokojnie można na niej trzymać telewizor, książki, naczynia, ubrania i wszystko, co tylko przyszło właścicielowi do głowy.

Komoda 
Charakterystyczne dla komód z tamtego okresu były minimalistyczna forma, prosta linia i urocze nóżki. To właśnie one sprawiają, że komody z PRL-u wyglądają niezwykle świeżo i cały czas urzekają nas prostotą i nowoczesnym designem. Stanowią rewelacyjne dopełnienie współczesnych aranżacji wnętrz.

Fotel
Fotel był miejscem odpoczynku po pracy. Zatopieni w nim wygodnie mieszkańcy mogli zrelaksować się przy filmie emitowanym w telewizji albo czytając książkę. Ich forma cały czas robi na nas wrażenie. Wiele z nich to prawdziwe perełki designu. Wspaniale komponują się z innymi meblami z tamtego okresu, ale mogą także stanowić interesujący dodatek do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.

Stolik kawowy
Był przede wszystkim mały i zgrabny. Najczęściej miał dwa równoległe blaty, dzięki czemu w każdej chwili można było zgarnąć to, co akurat znajdowało się na górnym blacie i przenieść to niżej, a na głównym blacie podać kawę czy zacząć ustawiać pasjans z kart.