PRL to nieodległa przeszłość, z którą mamy jeszcze kontakt przez swoich rodziców czy babcie albo własne wspomnienia. Słuchamy o nim wielu opowieści, anegdot, możemy obejrzeć zdjęcia z tamtych czasów. W wielu piwnicach stoją i kurzą się meble wyniesione z domu babci czy rodziców. Jeżeli się im przyjrzymy, może okazać się, że w naszych piwnicach znajdują się prawdziwe skarby sztuki meblarskiej. Meble z okresu PRL-u charakteryzują się bowiem doskonałymi projektami, praktycznym i urzekającym designem oraz niebywałą wygodą użytkowania.

Oto najbardziej znane i cenione fotele z PRL:

1. Fotel 366
Fotel ten został zaprojektowany przez J.M. Chierowskiego. W czasach PRL-u produkowano go na wielką skalę, fabryki opuściło ponad milion egzemplarzy tego modelu. Charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, co powodowało, że idealnie wpasowywał się w niewielkie metraże mieszkań z tamtych lat. Wygląda lekko i zgrabnie, a co najważniejsze wciąż prezentuje się nowocześnie. Jest nadal pożądanym meblem, dlatego wiele producentów oferuje swoim klientom wznowienia tego meblarskiego hitu sprzed lat.

2. Fotel Rm58
Jego projektantem był Roman Modzelewski. Prototyp tego mebla powstał w 1958 roku. W tamtym okresie w Polsce najpopularniejsze były meble wykonane ze sklejki i drewna, natomiast fotel Rm58 był stworzony z laminatu poliestrowo-szklanego. Ten śmiały projekt zyskał uznanie samego Le Corbusiera, niestety był zbyt awangardowy dla zwykłego polskiego odbiorcy z tamtych czasów i pozostał w fazie prototypowej aż do 2012 roku.

3. Fotel klubowy
Jest to rodzaj niskiego, głębokiego fotela obitego skórą z drewnianymi, zwężanymi nóżkami. Charakterystyczne jest oparcie w kształcie wachlarza oraz wygodne siedzisko, na którym aż chce się siedzieć. Fotel ten nie zajmował wiele miejsca, a był ciekawą alternatywą dla zwykłych krzeseł.

4. Fotel muszelka
Jest to fotel z lat 60. Jego futurystyczna forma była na początku opływowa, a pod koniec lat 60. stała się bardziej geometryczna. Charakteryzuje się pająkowatymi nogami i dużym, okrągłym siedziskiem.