Meble z okresu PRL-u mają swój niepowtarzalny urok. Czasem można je znaleźć na strychu lub w piwnicy, czasem otrzymać w prezencie od swoich dziadów, a niektórzy specjalnie ich szukają i skupują, żeby móc przywrócić im dawny blask. Są firmy, które specjalizują się w fachowej renowacji mebli z PRL-u. Ile jednak kosztuje taka usługa? Cena zależy od wielu czynników, które zostaną wymienione poniżej.
Jak na cenę wpływa rodzaj mebla?
Dom jest wyposażony w bardzo wiele rodzajów mebli, a każdy z nich pełni inną funkcję, ma inny rozmiar i zastosowane do jego konstrukcji materiały. Zwykle renowacji poddawane są: krzesła i taborety, fotele, stoły i stoliki, kanapy i sofy, szafy, regały, biurka, komody i kredensy. Lecz nawet w przypadku konkretnego rodzaju koszta mogą się różnić nawet o kilkaset złotych. Meble były dostępne w różnych modelach. Niektóre były ozdabiane, inne zachowywały prosty i naturalny wygląd. Zdecydowanie najwyższy koszt renowacji mogą osiągnąć komody i kredensy. Cena ich odnowienia może sięgać nawet kilku tysięcy.
Co jeszcze wpływa na koszt renowacji mebli?
Oprócz rodzaju mebla, wpływ na cenę odnowienia ma jeszcze: jego wiek, skala uszkodzenia, rodzaj materiału, rodzaj zastosowanej techniki i zużycie materiałów. Wykonywanie czynności związanych z renowacją jest pracą wymagającą i żmudną. Wymaga ogromnego skupienia i precyzji. Do tego, żeby zajmować się renowacją mebli, wymagana jest szeroka wiedza na temat technik, materiałów i stosowanych środków. Dlatego płaci się nie tylko za usługę, ale też za czas poświęcony na naukę tego zawodu. Oddając mebel z czasów PRL-u w ręce fachowców, można wierzyć, że wróci do właściciela w stanie używalności, ale oprócz tego będzie wywierał odpowiednie wrażenie. A ładny wygląd wnętrza i mebli wpływa na samopoczucie domowników.