Urządzenie stylowego wnętrza wymaga wykorzystania elementów, które zapewnią uzyskanie odpowiedniego efektu wizualnego. Przy tworzeniu niebanalnych aranżacji często korzysta się z mebli po renowacji, które zachowały dawną formę, lecz ich części zostały starannie odnowione. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się znakomicie zaprojektowane i solidnie wykonane meble z lat 50., 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Przekonajmy się, jak może wyglądać proces odnawiania starych mebli i sprawdźmy, dlaczego są popularne.

Jak wygląda proces odnawiania starych mebli?

Procedura renowacji mebli zależy od ich rodzaju oraz konstrukcji. Na ogół obejmuje demontaż poszczególnych elementów, a następnie w przypadku litego drewna pozbycie się starych powłok zabezpieczających – zwykle różnych rodzajów lakierów oraz wyszlifowanie i ewentualne uzupełnienie ubytków. Równie istotne jest odbudowanie części tapicerowanych, gdzie z reguły trzeba wymienić wypełnienia i gąbki, a także zastąpić tkaniny obiciowe nowymi. W zależności od preferencji można zdecydować się na dokładne odtworzenie wyglądu lub wprowadzenie modyfikacji co do materiału i jego barwy. Zdarza się, że trzeba też zastosować nowe okucia lub elementy złączne, często jednak da się użyć zamontowanych dotychczas po odświeżeniu wyglądu oraz usunięciu śladów korozji czy zabrudzeń.

Dlaczego warto korzystać z mebli po renowacji?

Meble z czasów PRL produkowane między latami 50. a 70. powstawały zwykle z litego drewna oraz sklejek, a nierzadko były pokrywane fornirem, dzięki czemu okazują się bardzo trwałe, a po odnowieniu mogą służyć użytkownikom przez kolejne dziesięciolecia. Dzięki temu, że powstawały one pod okiem prawdziwych gwiazd designu, po latach wciąż zachwycają swą lekkością kształtu, znakomitą ergonomią i efektownym wyglądem.