Dla wielu z nas PRL to miniona epoka, do której wcale nie mamy ochoty wracać. Jednak ile razy usłyszeliśmy w życiu zdanie „kiedyś było lepiej”? Z pewnością wiele, a i kontekst mógł być rożny. Jednak po pewne elementy tamtych czasów zaczynają sięgać również młodzi ludzie, bo odpowiednie meble i dodatki z tamtych czasów, po renowacji mogą wyraźnie dodać stylu naszym wnętrzom i sprawić, że będą one naprawdę unikalne. Doskonałym przykładem są meble tapicerowane, które dają duże możliwości skutecznej renowacji, tym bardziej że znajdujące się w nich elementy drewniane istotnie były wówczas wykonane z drewna, a nie z płyty i nadają się do odświeżenia i obróbki. W jaki sposób odświeżyć więc fotel pochodzący z czasów PRL, aby stał się wyjątkowym dodatkiem w naszym salonie lub wygodnym meblem w kąciku do czytania w sypialni?

Nowe, stare formy

Załóżmy, że weszliśmy w posiadanie fotela z PRL po naszej babci. Właściwie pierwsza myśl w dzisiejszych czasach, to dla większości konieczność wyrzucenia. Ale czy istotnie? Mebel należy rozkręcić, a następnie usunąć wszelkie pozostałości po starym lakierze na drewnianych elementach, po takim szlifowaniu nakłada się bejcę w odpowiednio dobranym kolorze lub pozostawia do samego lakierowania, które zwykle należy przeprowadzić przynajmniej dwukrotnie. Po wyschnięciu drewniane elementy można skręcić i już mamy ramę fotela. W większości tego rodzaju mebli wypoczynkowych znajdowały się sprężyny, czasem również gąbka tapicerska. W przypadku sprężyn wiele zależy od ich stanu, a gąbkę najczęściej należy wymienić. Teraz pozostaje dobranie materiału obiciowego pasującego do epoki i obszycie całości oraz skręcenie elementów.

Co jeszcze warto wiedzieć o fotelach z PRL?

Pracy sporo, jednak z pewnością efekt końcowy jest jej wart. Przed rozpoczęciem działań warto zrobić zdjęcie starego fotela, aby kierować się oryginałem w czasie odnawiania. Jeśli znajdowały się na nim pikowania to również warto je zachować. Z uwagi na to, że dawniej modne było dość bogate wzornictwo, taki fotel może stać się centralnym punktem ozdobnym w naszym salonie.