Dbamy o to, aby wnętrza, których mieszkamy i przebywamy były funkcjonalne, nowoczesne, ale też z niepowtarzalnym charakterem. Wykorzystanie w urządzaniu pomieszczeń mebli pochodzących z epoki PRL-u jest świetnym sposobem na wykreowanie oryginalnego wystroju. Czy za naszymi upodobaniami nie kryje się również odrobina nostalgii?

PRL odczarowany

Meble rodem z PRL-u, tak chętnie dziś poszukiwane, przez lata pozostawały w zapomnieniu. Trafiły na wygnanie do piwnic czy na strychy, gdyż kojarzyły się naszym mamom i babciom ze zgrzebną codziennością minionego ustroju. Potrzeba było lat, by młodsze pokolenie, trochę nasycone zachodnimi produkcjami, dostrzegło ich wartość. Przede wszystkim odkryto, że projektowano je w zgodzie z najnowszymi światowymi trendami, a nawet wyprzedzając je swoim wizjonerstwem. To, że przetrwały tyle lat, dowodzi jakości wykonania. Młodemu pokoleniu nie przywołują skojarzeń ze znienawidzonym ustrojem politycznym. Jego reprezentanci widzą pomysłowość w doborze materiałów i technologii.

 Urok wspomnień

Chociaż meble peerelowskie są dla wielu wolne od ciężaru kontekstu, to przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Widząc w ofercie sklepów z meblami retro charakterystyczny fotel, przypominają sobie, że podobny posiadała ukochana babcia. Ponieważ wszyscy z sentymentem i nostalgią odnosimy się do naszej przeszłości, tym chętniej sięgamy po przedmioty pozwalające przywołać nam uczucie bezpieczeństwa, z którym wiążą się nierozerwalnie wspomnienia o dzieciństwie. Niektórzy mają to szczęście, że odziedziczą designerskie krzesło albo stoliczek. Wówczas w ich wnętrzach zagości pamiątkowy sprzęt o wartości sentymentalnej posiadający własną historię. Pewne jest, że upowszechnienie procesów renowacji ułatwia przywrócenie starym przedmiotom drugiego życia. Dzięki umiejętnemu odnowieniu politury, rekonstrukcji stelaży otrzymujemy oryginalny przedmiot zachwycający nietuzinkowością. Okazuje się, że zapomniane peerelowskie meble są sposobem, by nadać wnętrzom niepowtarzalny klimat, a nas samych osadzić gdzieś pomiędzy przeszłością a nowoczesnością.