Im więcej czasu mija od czasów PRL-u, tym większym zainteresowaniem cieszą się meble z tamtego okresu. Podobno trendy powracają mniej więcej co 60 lat. Tyle czasu musi upłynąć, aby rzeczy, które kiedyś były traktowane jako coś zwykłego i codziennego, stały się atrakcyjne. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie marzył o zakupie mebli z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych, obecnie sprawy mają się zgoła inaczej. Meble z tego okresu wracają do łask i stają się pożądanym elementem aranżacji współczesnych modnych wnętrz.

Jakie były meble z czasów PRL-u?

Przede wszystkim meble z PRL-u były kompaktowe i funkcjonalne. Musiały takie być, ponieważ realia mieszkaniowe w tamtych czasach były dość okrutne. Na mieszkanie trzeba się było zapisać i czekać na swój przydział. Kiedy już doczekało się na swoje cztery kąty, nie można było wybierać i przebierać w ofertach – po prostu brało się to, co akurat dawało obywatelom państwo. Mieszkania budowane w tamtych latach były niewielkie. Mała przestrzeń stanowiła realne ograniczenie dla projektantów mebli, które musiały dopasowywać się swoimi gabarytami do wielkości pomieszczeń. Z tej samej przyczyny każdy mebel musiał być funkcjonalny. Najlepiej jeżeli mógł spełniać kilka różnych funkcji jak np. popularne wtedy meblościanki. Zaskakujące jest jednak to, że oprócz swoich rozmiarów i przeznaczenia meble z PRL-u odznaczały się często doskonałym designem.

Meble doskonałe, czyli jakie?

Meble z PRL-u są funkcjonalne, ale także mają bardzo nowoczesny wygląd. Wynikało to z dążeń do zerwania w sztuce użytkowej z tradycjami arystokratycznymi, a więc meble były proste, unikano wszelkich zdobień i ornamentów. W życie ludzi na dobre wkroczył minimalizm, który doskonale wpisywał się w politykę partii rządzącej. Był podkreśleniem idei, że proste rozwiązania są najlepsze dla ludzi, a przesadne ozdobniki są owocem społecznego zepsucia. Forma mebli powstających w tamtym okresie zachwyca nas do dziś swoją prostotą i elegancją. Często wykorzystywano w nich drewno i tkaniny o jednolitych barwach. Popularne stały się również tworzywa sztuczne, które zrewolucjonizowały przemysł.