Polskie wzoronictwo lat 50-tych i 60-tych

Druga połowa lat 50-tych i następna dekada lat 60-tych XX w. to “złote lata” polskiego wzornictwa. W tym wyjątkowo twórczym okresie powstało więcej doskonałych prac niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele znakomitych projektów polskiego wzornictwa trafiało do producji i powszechnego użytku.

Wybuch kreatywności można wiązać z polityczną odwilżą, która przyniosła nadzieję na zmiany i umożliwiła otwarcie na świat. W czasie zadebiutowało młode pokolenie artystów wykształconych już po wojnie. Charakterystyczny, efektowny i chętnie dzisiaj przypominany styl lat 50-tych i 60-tych reprezentowany jest przez ponadczasowe meble wykonane z drewna, giętej sklejki i tworzyw sztucznych, unikatowe projekty tkanin czy też kolekcje szkła i ceramiki. Styl ten ukształtował się pod wpływem ówczesnej sztuki: malarstwa abstrakcyjnego i rzeźby o formie otwartej.

Polskie wzronictwo w MNW

Polskie wzronictwo zyskało stałe miejsce w Muzeum Narodowym w Warszawie w stałej galerii prezentującej najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX wieku po czasy współczesne.

Nowa Galerii Wzornictwa Polskiego pokazuje, jak o projektowaniu myślano w różnych okresach i środowiskach twórczych – od kręgu zakopiańskiego, Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów “Ład” i modernistów z grupy “Praesens”, poprzez powojenny czas odbudowy, socrealizm, odwilż i poodwilżową nowoczesność oraz najlepszego współczesnego design.

Polskie wzornictwo na 300 metrach kwadratowych

O nowej Galerii Wzornictwa Polskiego, stałej ekspozycji polskiego wzornictwa w Muzeum Narodowym w Warszawie i ikonach designu z PRL opowiadała w Dwójce Anna Dębska i Kaja Muszyńska. Zobacz rozmowę:

Ponadczasowe dobre polskie wzornictwo i modne meble z lat 50, 60, 70-tych znajdziesz w ofercie Sklepu Meblostan.