W czasach przedwojennych w polskich domach i mieszkaniach królowały ciężkie meble. Często zdobione dekoracyjnymi frezami, były wizualnie ociężałe. W latach 60. XX wieku w Warszawie został otwarty największy w całym kraju sklep meblowy – Emilia. Polacy byli oczarowani bogatym asortymentem mebli oferowanych przez ten sklep. Przede wszystkim podobało im się to, że meble, które można było w nim kupić, były nowoczesne. Prostota designu, lekkość form była czymś zupełnie innym niż stylistyka znana im z domów rodziców czy babć. Każdy chciał mieć w swoim domu meblościankę, wysuwany tapczan czy popularny do dziś fotel bujany z giętego drewna i siatki rattanowej.

W PRL-u większość mieszkań wyglądała tak samo, wynikało to z ubogiej oferty sklepów meblarskich. Nikomu nie przeszkadzała powtarzalność wzorów w wielu domach. W salonach ważnym elementem obok meblościanek były stoliki i krzesła. To na nich jedzono podwieczorki, grano w brydża, pito kawę i ustawiano pasjanse. Skupiały wokół siebie życie towarzyskie i rodzinne.

Dlaczego warto mieć krzesła i stolik z PRL-u?

Jeżeli chcesz wnieść do swojego wnętrza odrobinę oryginalności i niepowtarzalnego wyglądu, to zakup krzeseł i stolika z czasów PRL będzie dobrym pomysłem. Meble z tamtego okresu są solidnie wykonane, a poddane profesjonalnej renowacji wyglądają jak nowe. Dzięki swej prostej, minimalistycznej często formie stanowią wspaniałe uzupełnienie nowoczesnych aranżacji. Będą cudownym akcentem w każdym salonie. Pomieszczenie może dzięki nim zyskać niepowtarzalny charakter, którego nie odtworzą żadne współcześnie robione meble.

Cechy charakterystyczne stolików i krzeseł z PRL-u

Stoliki kawowe z tamtych lat wyróżniają się prostą, ponadczasową formą, idealnymi proporcjami i niezwykłą funkcjonalnością. Każdy element takiego mebla jest przemyślany i ma spełniać konkretną funkcję. Pod blatem znajduje się drugi blat (często ażurowy), na który możemy w każdej chwili zgarnąć zalegające na głównym blacie rzeczy, aby np. móc swobodnie napić się kawy.

Krzesła z PRL-u mają różnorodne kształty i kolory. Każdy model jest wykonany z dbałością o najmniejszy nawet detal. Wiele z nich zostało zaprojektowanych przez znanych artystów, co wyraźnie widać w ich czarującej formie.