Stylowe urządzenie wnętrza domu lub mieszkania to najlepszy sposób na stworzenie sobie wygodnej i funkcjonalnej, a zarazem utrzymanej w odpowiedniej estetyce przestrzeni do życia. Wśród modnych obecnie rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje wykorzystywanie w aranżacjach klasycznych mebli z okresu PRL-u. Choć obecnie powstaje wiele projektów inspirowanych produkowanymi dawniej wyrobami, dużym zainteresowaniem cieszą się egzemplarze oryginalne, które zostały poddane pieczołowitej renowacji. Przekonajmy się, skąd wynika popularność przedmiotów pochodzących z tych czasów i sprawdźmy, które z nich są wybierane najczęściej.

Co warto wiedzieć o meblach z czasów PRL?

Okres PRL wciąż budzi wiele kontrowersji, jeżeli chodzi o jego ocenę historyczną czy opinie o ówczesnym standardzie życia. Wśród osób zainteresowanych designem panuje jednak zgoda co do tego, że znaczna część powstających projektów wzornictwa przemysłowego pochodzących z lat 50., 60. oraz 70. ubiegłego wieku wyróżnia się doskonałą funkcjonalnością, wspaniałym wyczuciem formy oraz solidnym wykonaniem i jakością zastosowanych materiałów. Wiele wyrobów tworzonych przez projektantów działających w nurcie popularnego wówczas modernizmu stanowi niedościgniony wzór udanego połączenia estetyki, trwałości oraz dobrze przemyślanych rozwiązań mających zapewnić użytkownikowi maksymalny poziom komfortu. Istotne są też używane wówczas materiały – lite drewno, często pokrywane fornirem, a także w taki sam sposób dekorowane sklejki.

Jakie meble z okresu PRL-u są najpopularniejsze?

Wśród projektów powstających w latach 50., 60. oraz 70. ubiegłego wieku największą popularnością cieszą się dziś przede wszystkim krzesła drewniane i tapicerowane oraz fotele. Wiele osób poszukuje też pochodzących z tamtych czasów stolików i stołów. Szczególnie chętnie kupowane są poddane renowacji komody, a także niektóre kredensy i regały. Wielką zaletą mebli z czasów PRL-u jest to, że można je bez problemu wkomponować w większość nowoczesnych aranżacji, a ich kształty świetnie współgrają z rozwiązaniami stosowanymi współcześnie.